proftpd 1.3.2 - en to it translation catalogue (185 entries)

en: upload
it: invio

en: transfer
it: trasmissione

en: %.2f of %.2f %s %s
it: %.2f di %.2f %s %s

en: %.2f of %.2f %s Kb
it: %.2f di %.2f %s Kb

en: %.2f of %.2f %s Mb
it: %.2f di %.2f %s Mb

en: %.2f of %.2f %s Gb
it: %.2f di %.2f %s Gb

en: %u of %u %s %s
it: %u di %u %s %s

en: files
it: file

en: bytes:	%.2f/%.2f
it: byte:	%.2f/%.2f

en: bytes:	unlimited
it: byte:	illimitato

en: Kb:	unlimited
it: Kb:	illimitato

en: Mb:	unlimited
it: Mb:	illimitato

en: Gb:	unlimited
it: Gb:	illimitato

en: files:	%u/%u
it: file:	%u/%u

en: files:	unlimited
it: file:	illimitato

en: %s: notice: quota reached: used %s
it: %s: nota: quota raggiunta: usati %s

en: %s denied: quota exceeded: used %s
it: %s negato: quota esaurita: usato %s

en: %s: notice: quota reached: '%s' removed
it: %s: nota: quota raggiunta: '%s' rimosso

en: Please login with USER and PASS
it: Autenticarsi con USER e PASS

en: 'SITE QUOTA' not understood.
it: 'SITE QUOTA' non compreso.

en: No quotas in effect
it: Nessuna quota in uso

en: The current quota for this session are [current/limit]:
it: La quota corrente per questa sessione è [corrente/limite]:

en: Name: %s
it: Nome: %s

en: Quota Type: %s
it: Tipo Quota: %s

en: User
it: Utente

en: Group
it: Gruppo

en: Class
it: Classe

en: (unknown)
it: (sconosciuto)

en: All
it: Tutti

en: Per Session: %s
it: Per Sessione: %s

en: False
it: Falso

en: True
it: Vero

en: Limit Type: %s
it: Tipo Limite: %s

en:   Uploaded %s
it:  Inviato %s

en:   Downloaded %s
it:  Scaricato %s

en:   Transferred %s
it:  Trasferito %s

en: Please contact %s if these entries are inaccurate
it: Si contatti %s se tali valori sono inaccurati

en: Login with USER first
it: Accedere con USER prima

en: Please read the file %s
it: Si legga il file %s

en:    it was last modified on %.26s - %i %s ago
it:    è stato modificato %.26s - %i %s fa

en: day
it: giorno

en: days
it: giorni

en: Out of memory during globbing of %s
it: Memoria insufficiente espandendo %s

en: Read error during globbing of %s
it: Errore di lettura espandendo %s

en: Unknown error during globbing of %s
it: Errore sconosciuto espandendo %s

en: SITE %s command successful
it: Comando SITE %s eseguito con successo

en: SSL/TLS required on the control channel
it: Richiesto SSL/TLS sul canale di controllo

en: SSL/TLS required on the data channel
it: Richiesto SSL/TLS sul canale dati

en: AUTH requires at least one argument
it: AUTH richiede almeno un argomento

en: Unwilling to accept security parameters
it: Impossibile accettare parametri di sicurezza

en: AUTH %s successful
it: AUTH %s riuscito

en: TLS handshake failed
it: Handshake TLS fallito

en: CCC not allowed on insecure control connection
it: CCC non consentito su connessioni di controllo non sicure

en: Clearing control channel protection
it: Cancellazione della protezione del canale di controllo

en: PBSZ not allowed on insecure control connection
it: PBSZ non consentito su connessioni di controllo non sicure

en: PBSZ 0 successful
it: PBSZ 0 riuscito

en: PBSZ=0 successful
it: PBSZ=0 riuscito

en: Login incorrect.
it: Login non corretto.

en: PROT not allowed on insecure control connection
it: PROT non consentito su connessioni di controllo non sicure

en: You must issue the PBSZ command prior to PROT
it: Si deve inviare il comando PBSZ prima di PROT

en: PROT %s unsupported
it: PROT %s non supportato

en: Access denied
it: Accesso negato

en: Invalid number of arguments
it: Numero di argomenti errato

en: Login Timeout (%d seconds): closing control connection
it: Timeout di autenticazione (%d secondi): chiusura della connessione di controllo

en: Session Timeout (%u seconds): closing control connection
it: Timeout di sessione (%u secondi): chiusura della connessione di controllo

en: Anonymous access granted, restrictions apply
it: Accesso anonimo concesso, si applicano restrizioni

en: User %s logged in
it: Utente %s collegato

en: You are already logged in
it: Utente già connesso

en: USER: command requires a parameter
it: USER: il comando richiede un parametro

en: Anonymous login ok, send your complete email address as your password
it: Accesso anonimo ok, inviare il proprio indirizzo email completo come password

en: Password required for %s
it: Password richiesta per %s

en: ACCT command not implemented
it: Comand ACCT non implementato

en: REIN command not implemented
it: Comando REIN non implementato

en: %s: Forbidden command argument
it: %s: Argomento di comando proibito

en: Goodbye.
it: Arrivederci.

en: "%s" is the current directory
it: "%s" è la directory corrente

en: Illegal PASV command, EPSV ALL in effect
it: Comando PASV illegale, EPSV ALL in uso

en: Unable to build data connection: Internal error
it: Impossibile aprire la connessione dati: errore interno

en: Illegal PORT command, EPSV ALL in effect
it: Comando PORT illegale, EPSV ALL in uso

en: Unable to service PORT commands
it: Impossibile servire comandi PORT

en: Illegal PORT command
it: Comando PORT illegale

en: PORT command successful
it: Comando PORT eseguito con successo

en: Unable to service EPRT commands
it: Impossibile servire comandi EPRT

en: Network protocol not supported, use (1,2)
it: Protocollo di rete non supportato, usare (1,2)

en: Network protocol not supported, use (1)
it: Protocollo di rete non supportato, usare (1)

en: Illegal EPRT command
it: Comando EPRT illegale

en: EPRT command successful
it: Comando EPRT eseguito con successo

en: EPSV ALL command successful
it: Comand EPSV ALL eseguito con successo

en: %s: unknown network protocol
it: %s: protocollo di rete ignoto

en: Unknown command '%s'
it: Comando sconosciuto '%s'

en: %s command successful
it: comando %s eseguito con successo

en: %s: Forbidden filename
it: %s: Nome di file proibito

en: %s: Invalid directory name
it: %s: Nome di directory non valido

en: "%s" - Directory successfully created
it: "%s" - Directory creata con successo

en: %s: not a plain file
it: %s: non è un semplice file

en: %s not allowed in ASCII mode
it: %s non consentito in modo ASCII

en: %s: not a regular file
it: %s: non è un file regolare

en: Bad sequence of commands
it: Sequenza di comandi errata

en: %s: Rename permission denied
it: %s: permesso di ridenominazione negato

en: Rename %s: %s
it: Rinomina %s: %s

en: Rename successful
it: Ridenominazione eseguita con successo

en: File or directory exists, ready for destination name
it: File o directory esistente, pronto per il nome destinazione

en: NOOP command successful
it: Comando NOOP eseguito con successo

en: Features:
it: Funzionalità:

en: End
it: Fine

en: No features supported
it: Funzionlità non supportata

en: Unable to handle command
it: Impossibile gestire il comando

en: Cannot modify fact '%s'
it: Impossibile modificare '%s'

en: '%s' is not a directory
it: '%s' non è una directory

en: '%s' cannot be listed
it: '%s' non può essere interrogato

en: %s- Start of list for %s
it: %s- Inizio dell'elenco per %s

en: %s End of list
it: %s Fine dell'elenco

en: '%s' not understood
it: '%s' non comprenso

en: Using default language %s
it: In uso la lingua predefinita %s

en: Language %s not supported
it: Lingua %s non supportata

en: Using language %s
it: In uso la lingua %s

en: UTF8 set to on
it: UTF8 attivato

en: Unable to accept %s
it: Impossibile accettare %s

en: UTF8 set to off
it: UTF8 disattivato

en: Status of '%s'
it: Stato di '%s'

en: Connected from %s (%s)
it: Connesso da %s (%s)

en: Logged in as %s
it: Collegato come %s

en: Total bytes transferred for session: %
it: Byte totali trasferiti per sessione: %

en: %s from %s port %u
it: %s da %s porta %u

en: Active data transfer to
it: Trasferimento dati attivo da

en: Passive data transfer from
it: Trasferimento dati passivo da

en: No data connection
it: Nessuna connessione dati

en: End of status
it: Fine dello stato

en: Status of %s:
it: Stato di %s:

en: No files found
it: Nessun file trovato

en: %s: Not a regular file
it: %s: Non è un file regolare

en: 'SITE %s' not understood
it: 'SITE %s' non compreso

en: '%s': invalid mode
it: '%s': modalità non valida

en: Syntax: SITE %s %s
it: Sintassi: SITE %s %s

en: Unknown command 'SITE %s'
it: Comando sconosciuto 'SITE %s'

en: 'SITE' requires parameters
it: 'SITE' richiede dei parametri

en: The following SITE commands are recognized (* =>'s unimplemented)
it: Il comandi SITE seguenti sono riconosciuti (* => non implementato)

en: Direct comments to %s
it: Invia commenti a %s

en: %s: Bad file name
it: %s: Nome file errato

en: %s: File name too long
it: %s: Nome file troppo lungo

en: %s: Temporary hidden file %s already exists
it: %s: Il file temporaneo nascosto %s già esiste

en: %s: Too many transfers
it: %s: Troppi trasferimenti

en: %s: Overwrite permission denied
it: %s: Permesso di sovrascrittura negato

en: %s: Append/Restart not permitted, try again
it: %s: Append/Restart non consentito, riprovare

en: STOU incompatible with REST
it: STOU incompatibile con REST

en: %s: unable to generate unique filename
it: %s: impossibile generare un nome file unico

en: %s: invalid REST argument
it: %s: argomento di REST non valido

en: %s: Rename of hidden file %s failed: %s
it: %s: Ridenominazione del file nascosto %s fallita: %s

en: REST not compatible with server configuration
it: REST non è compatibile con la configurazione del server

en: REST requires a value greater than or equal to 0
it: REST richiede un valore maggiore o uguale a 0

en: %s: Resuming transfers not allowed in ASCII mode
it: %s: Riprendere trasferimenti non è consentito in modalità ASCII

en: Restarting at %
it: Ripartenza a %

en: . Send STORE or RETRIEVE to initiate transfer
it: . Inviare STORE o RETRIEVE per iniziare il trasferimento

en: %s: Restart not permitted, try again
it: %s: Restart non consentito, riprovare

en: Abort successful
it: Interrotto con successo

en: Type set to %s
it: Tipo impostato a %s

en: Structure set to F
it: Struttura impostata a F

en: '%s' unsupported structure type
it: '%s' tipo di struttura non supportata

en: '%s' unrecognized structure type
it: '%s' tipo di struttura non riconosciuta

en: Mode set to S
it: Modalità impostata a S

en: '%s' unsupported transfer mode
it: '%s' modalità di trasferimento non supportata

en: '%s' unrecognized transfer mode
it: '%s' modalità di trasferimento non riconosciuta

en: No storage allocation necessary
it: Nessuna allocazione di spazio su disco necessaria

en: SMNT command not implemented
it: Comando SMNT non implementato

en: No transfer timeout (%d seconds): closing control connection
it: Timeout di trasmissione (%d secondi): chiusura della connessione di controllo

en: Opening %s mode data connection for %s (%
it: Apertura della connessione dati in modalità %s per %s (%

en: Opening %s mode data connection for %s
it: Apertura della connessione dati in modalità %s per %s

en: Unable to build data connection: %s
it: Impossibile aprire la connessione dati: %s

en: Transfer complete
it: Trasferimento completato

en: Data connection closed
it: Connessione dati completata

en: Unexpected streams hangup
it: Interruzione inattesa dello stream

en: Insufficient memory or file locked
it: Memoria insufficiente o file bloccato

en: Link to file server lost
it: Collegamento al server perso

en: Unknown or out of range errno [%d]
it: Numero di errore sconosciuto o fuori intervallo [%d]

en: Transfer aborted. %s
it: Trasferimento interrotto. %s

en: %s: data transfer in progress
it: %s: trasferimento dati in corso

en: Invalid command: try being more creative
it: Comando non valido: prova ad essere più creativo

en: The following commands are recognized (* =>'s unimplemented):
it: I comandi seguenti sono riconosciuti (* => non implementato):

en: FTP server shutting down - %s
it: Server FTP in arresto - %s

en: %s not understood
it: %s non compreso

en: Idle timeout (%d seconds): closing control connection
it: Timeout di inattività (%d secondi): chiusura della connessione di controllo

en: %s FTP server ready
it: %s server FTP pronto

en: FTP server shut down (%s) -- please try again later
it: FTP server in arresto (%s) -- riprovare più tardi

en: Sorry, no server available to handle request on %s
it: Spiacente, nessun server disponibile per gestire la richiesta su %s

en: Transfer aborted. Data connection closed.
it: Trasferimento abortito. Connessione dati chiusa.
