sudo 1.8.21b2 - en to fi translation catalogue (175 entries)

en: unable to open userdb
fi: userdb-käyttäjätietokannan avaaminen epäonnistui

en: unable to switch to registry "%s" for %s
fi: vaihtaminen registeröitymiseen "%s" käyttäjälle %s epäonnistui

en: unable to restore registry
fi: rekisteröitymisen palauttaminen epäonnistui

en: unable to allocate memory
fi: muistin varaaminen epäonnistui

en: Unknown signal
fi: Tuntematon signaali

en: invalid value
fi: virheellinen arvo

en: value too large
fi: arvo on liian suuri

en: value too small
fi: arvo on liian pieni

en: invalid Path value "%s" in %s, line %u
fi: virheellinen Path-muuttuja-arvo "%s" tiedostossa %s, rivi %u

en: invalid value for %s "%s" in %s, line %u
fi: virheellinen arvo kohteelle %s "%s" tiedostossa %s, rivi %u

en: unsupported group source "%s" in %s, line %u
fi: tukematon ryhmälähde "%s" tiedostossa %s, rivi %u

en: invalid max groups "%s" in %s, line %u
fi: virheellinen ryhmien "%s" enimmäismäärä tiedostossa %s, rivi %u

en: unable to stat %s
fi: käskyn stat %s suorittaminen epäonnistui

en: %s is not a regular file
fi: %s ei ole tavallinen tiedosto

en: %s is owned by uid %u, should be %u
fi: polun %s omistaja on %u, pitäisi olla %u

en: %s is world writable
fi: %s on yleiskirjoitettava

en: %s is group writable
fi: %s on ryhmäkirjoitettava

en: unable to open %s
fi: kohteen %s avaaminen epäonnistui

en: unknown login class %s
fi: tuntematon kirjautumisluokka %s

en: unable to set user context
fi: käyttäjäasiayhteyden asettaminen epäonnistui

en: unable to set process priority
fi: prosessiprioriteetin asettaminen epäonnistui

en: unable to change root to %s
fi: root-käyttäjän vaihtaminen käyttäjäksi %s epäonnistui

en: unable to change to runas uid (%u, %u)
fi: ei kyetä vaihtamaan suoritettavaksi uid-käyttäjätunnisteeksi (%u, %u)

en: unable to change directory to %s
fi: ei kyetä vaihtamaan hakemistoksi %s

en: unable to set handler for signal %d
fi: käsittelijän asettaminen signaalille %d epäonnistui

en: unable to remove PRIV_PROC_EXEC from PRIV_LIMIT
fi: kohteen PRIV_PROC_EXEC poistaminen kohteesta PRIV_LIMIT epäonnistui

en: error reading from socketpair
fi: virhe luettaessa vastakeparista

en: unexpected reply type on backchannel: %d
fi: odottamaton vastaustyyppi paluukanavalla: %d

en: unable to add event to queue
fi: tapahtuman lisääminen jonoon epäonnistui

en: unable to set controlling tty
fi: ohjaavan tty:n asettaminen epäonnistui

en: unable to create pipe
fi: putken luominen epäonnistui

en: unable to fork
fi: fork-kutsu epäonnistui

en: unable to restore tty label
fi: tty-nimiön palauttaminen epäonnistui

en: policy plugin failed session initialization
fi: menettelytapalisäosa epäonnistui istunnon alustamisessa

en: error in event loop
fi: virhe tapahtumasilmukassa

en: unable to restore handler for signal %d
fi: käsittelijän palauttaminen signaalille %d epäonnistui

en: unable to allocate pty
fi: pty:n varaaminen epäonnistui

en: unable to create sockets
fi: vastakkeiden luominen epäonnistui

en: error in %s, line %d while loading plugin "%s"
fi: virhe tiedostossa %s, rivi %d alustettaessa lisäosaa "%s"

en: %s must be owned by uid %d
fi: polun %s omistajan on oltava uid %d

en: %s must be only be writable by owner
fi: polun %s on oltava vain omistajan kirjoitettava

en: unable to load %s: %s
fi: kohteen %s lataaminen epäonnistui: %s

en: unable to find symbol "%s" in %s
fi: symbolin "%s" löytäminen kohteesta %s epäonnistui

en: unknown policy type %d found in %s
fi: tuntematon menettelytapatyyppi %d löytyi kohteesta %s

en: incompatible plugin major version %d (expected %d) found in %s
fi: yhteensopimaton lisäosan major-versio %d (odotettiin %d) löytyi kohteesta %s

en: ignoring policy plugin "%s" in %s, line %d
fi: ohitetaan menettelytapalisäosa "%s" tiedostossa %s, rivi %d

en: only a single policy plugin may be specified
fi: vain yksi menettelytapalisäosa voidaan määritellä

en: ignoring duplicate policy plugin "%s" in %s, line %d
fi: ohitetaan menettelytapalisäosan "%s" kaksoiskappale tiedostossa %s, rivi %d

en: ignoring duplicate I/O plugin "%s" in %s, line %d
fi: ohitetaan siirräntälisäosan "%s" kaksoiskappale tiedostossa %s, rivi %d

en: policy plugin %s does not include a check_policy method
fi: menettelytapalisäosa %s ei sisällä check_policy-metodia

en: internal error, %s overflow
fi: sisäinen virhe, %s-ylivuoto

en: invalid environment variable name: %s
fi: virheellinen ympäristömuuttujanimi: %s

en: the argument to -C must be a number greater than or equal to 3
fi: valitsimen -C argumentin on oltava vähintään 3

en: you may not specify both the `-i' and `-s' options
fi: sekä valitsimen ”-i” että valitsimen ”-s” määritteleminen ei ole sallittua

en: you may not specify both the `-i' and `-E' options
fi: sekä valitsimen ”-i” että valitsimen ”-E” määritteleminen ei ole sallittua

en: the `-E' option is not valid in edit mode
fi: valitsin ”-E” ei ole kelvollinen muokkaustilassa

en: you may not specify environment variables in edit mode
fi: ympäristömuuttujien määritteleminen muokkaustilassa ei ole sallittua

en: the `-U' option may only be used with the `-l' option
fi: valitsinta ”-U” voidaan käyttää vain valitsimen ”-l” kanssa

en: the `-A' and `-S' options may not be used together
fi: valitsimia ”-A” ja ”-S” ei voi käyttää yhdessä

en: sudoedit is not supported on this platform
fi: sudoedit ei ole tuettu tällä alustalla

en: Only one of the -e, -h, -i, -K, -l, -s, -v or -V options may be specified
fi: Vain yksi valitsimista -e, -h, -i, -K, -l, -s, -v tai -V voidaan määritellä

en: %s - edit files as another user
fi: %s - muokkaa tiedostoja toisena käyttäjänä

en: %s - execute a command as another user
fi: %s - suorita komentoja toisena käyttäjänä

en: 
    Options:
fi: 
    Valitsimet:

en: use a helper program for password prompting
fi: käytä apuohjelmaa salasanakyselyyn

en: use specified BSD authentication type
fi: käytä määriteltyä BSD-todennustyyppiä

en: run command in the background
fi: suorita komento taustalla

en: close all file descriptors >= num
fi: sulje kaikki tiedostokuvaajat >= num

en: run command with the specified BSD login class
fi: suorita komento määritellyllä BSD-kirjautumisluokalla

en: preserve user environment when running command
fi: säilytä käyttäjäympäristö komentoa suoritettaessa

en: preserve specific environment variables
fi: säilytä maaritellyt ympäristömuuttujat

en: edit files instead of running a command
fi: muokkaa tiedostoja komennon suorittamisen sijasta

en: run command as the specified group name or ID
fi: suorita komento määriteltynä ryhmänimenä tai tunnisteena

en: set HOME variable to target user's home dir
fi: aseta HOME-muuttuja osoittamaan kohdekäyttäjän kotihakemistoon

en: display help message and exit
fi: näytä opasteviesti ja poistu

en: run command on host (if supported by plugin)
fi: suorita komento verkkokoneessa (jos lisäosa tukee)

en: run login shell as the target user; a command may also be specified
fi: suorita kirjautumiskomentoikkuna kohdekäyttäjänä; komento voidaan myös määritellä

en: remove timestamp file completely
fi: poista aikaleimatiedosto kokonaan

en: invalidate timestamp file
fi: mitätöi aikaleimatiedosto

en: list user's privileges or check a specific command; use twice for longer format
fi: luettele käyttäjä käyttöoikeudet ja tarkista määritelty komento; käytä kahdesti pitemmällä muodolla

en: non-interactive mode, no prompts are used
fi: vuorovaikutteeton tila, ei kysy käyttäjältä

en: preserve group vector instead of setting to target's
fi: säilytä ryhmävektori kohteen vektorin asettamisen sijasta

en: use the specified password prompt
fi: käytä määriteltyä salasanakehotetta

en: create SELinux security context with specified role
fi: luo SELinux-turva-asiayhteys määritellyllä roolilla

en: read password from standard input
fi: lue salasana vakiosyötteestä

en: run shell as the target user; a command may also be specified
fi: suorita komentotulkki kohdekäyttäjänä; myös komento voidaan määritellä

en: create SELinux security context with specified type
fi: luo SELinux-turva-asiayhteys määritellyllä roolilla

en: terminate command after the specified time limit
fi: päätä komento määrätyn aikarajan jälkeen

en: in list mode, display privileges for user
fi: luettelotilassa, näytä käyttöoikeudet käyttäjälle

en: run command (or edit file) as specified user name or ID
fi: suorita komento (tai muokkaa tiedostoa) määriteltynä käyttäjänimenä tai tunnisteena

en: display version information and exit
fi: näytä versiotiedot ja poistu

en: update user's timestamp without running a command
fi: päivitä käyttäjän aikaleima suorittamatta komentoa

en: stop processing command line arguments
fi: lopeta komentoriviargumenttien käsittely

en: unable to open audit system
fi: audit-järjestelmän avaaminen epäonnistui

en: unable to send audit message
fi: audit-viestin lähettäminen epäonnistui

en: unable to fgetfilecon %s
fi: funktion fgetfilecon %s kutsuminen epäonnistui

en: %s changed labels
fi: %s muutti nimiöitä

en: unable to restore context for %s
fi: asiayhteyden palauttaminen kohteelle %s epäonnistui

en: unable to open %s, not relabeling tty
fi: kohteen %s avaaminen epäonnistui, ei nimiöidä uudelleen tty:tä

en: %s is not a character device, not relabeling tty
fi: %s ei ole merkkilaite, ei nimiöidä uudelleen tty:tä

en: unable to get current tty context, not relabeling tty
fi: nykyisen tty-asiayhteyden hakeminen epäonnistui, ei nimiöidä uudelleen tty:tä

en: unknown security class "chr_file", not relabeling tty
fi: tuntematon turvaluokka "chr_file", ei nimiöidä uudelleen tty:tä

en: unable to get new tty context, not relabeling tty
fi: uuden tty-asiayhteyden hakeminen epäonnistui, ei nimiöidä uudelleen tty:tä

en: unable to set new tty context
fi: uuden tty-asiayhteyden asettaminen epäonnistui

en: you must specify a role for type %s
fi: tyypille %s on määriteltävä rooli

en: unable to get default type for role %s
fi: oletustyypin hakeminen roolille %s epäonnistui

en: failed to set new role %s
fi: uuden roolin %s asettaminen epäonnistui

en: failed to set new type %s
fi: uuden tyypin %s asettaminen epäonnistui

en: %s is not a valid context
fi: %s ei ole kelvollinen asiayhteys

en: failed to get old_context
fi: kohteen old_context hakeminen epäonnistui

en: unable to determine enforcing mode.
fi: vahvistustilan määritteleminen epäonnistui.

en: unable to set tty context to %s
fi: ei kyetä asettamaan tty-asiayhteydeksi %s

en: unable to set exec context to %s
fi: ei kyetä asettamaan suoritusasiayhteydeksi %s

en: unable to set key creation context to %s
fi: ei kyetä asettamaan avaimenluontiasiayhteydeksi %s

en: requires at least one argument
fi: vaatii vähintään yhden argumentin

en: invalid file descriptor number: %s
fi: virheellinen tiedostokuvaajanumero: %s

en: unable to run %s as a login shell
fi: salasanakyselyn %s suorittaminen komentorivi-ikkunassa epäonnistui

en: unable to execute %s
fi: kohteen %s suorittaminen epäonnistui

en: unable to save handler for signal %d
fi: käsittelijän tallentaminen signaalille %d epäonnistui

en: resource control limit has been reached
fi: resurssivalvontaraja saavutettu

en: user "%s" is not a member of project "%s"
fi: käyttäjä "%s" ei ole hankkeen "%s" jäsen

en: the invoking task is final
fi: kutsuttu tehtävä on final-tyyppinen

en: could not join project "%s"
fi: hankkeeseen "%s" liittyminen epäonnistui

en: no resource pool accepting default bindings exists for project "%s"
fi: hankkeelle "%s" ei ole oletusyhteydet hyväksyvää resurssivarantoa

en: specified resource pool does not exist for project "%s"
fi: hankkeelle "%s" ei ole määriteltyä resurssivarantoa

en: could not bind to default resource pool for project "%s"
fi: hankkeelle "%s" ei voitu sitoa oletusresurssivarantoa

en: setproject failed for project "%s"
fi: funktio setproject hankkeelle "%s" epäonnistui

en: warning, resource control assignment failed for project "%s"
fi: varoitus, hankkeen "%s" resurssiohjausosoitus epäonnistui

en: Sudo version %s
fi: Sudo-versio %s

en: Configure options: %s
fi: Asetusvalitsimet: %s

en: fatal error, unable to load plugins
fi: vakava virhe, lisäosien lataaminen epäonnistui

en: unable to initialize policy plugin
fi: menettelytapalisäosan alustaminen epäonnistui

en: plugin did not return a command to execute
fi: lisäosa ei palauta suoritettavaa komentoa

en: error initializing I/O plugin %s
fi: virhe alustettaessa siirräntälisäosaa %s

en: unexpected sudo mode 0x%x
fi: odottamaton sudo-tila 0x%x

en: unable to get group vector
fi: ei kyetä hakemaan ryhmävektoria

en: unknown uid %u: who are you?
fi: tuntematon uid-käyttäjätunniste %u: kuka olet?

en: unable to determine tty
fi: tty:n määritteleminen epäonnistui

en: %s must be owned by uid %d and have the setuid bit set
fi: polun %s omistajan on oltava uid %d ja setuid-bitin on oltava asetettu

en: effective uid is not %d, is %s on a file system with the 'nosuid' option set or an NFS file system without root privileges?
fi: todellinen käyttäjätunniste ei ole %d, onko %s asetettu tiedostojärjestelmässä, jossa on ’nosuid’-valitsin vai onko tämä NFS-tiedostojärjestelmä ilman root-käyttöoikeuksia?

en: effective uid is not %d, is sudo installed setuid root?
fi: todellinen käyttäjätunniste ei ole %d, onko sudo asennettu setuid root -käyttöoikeuksilla?

en: unable to set supplementary group IDs
fi: lisäryhmätunnisteiden asettaminen epäonnistui

en: unable to set effective gid to runas gid %u
fi: voimassaolevan gid-ryhmätunnisteen asettaminen suoritettavaksi gid-ryhmätunnisteeksi %u epäonnistui

en: unable to set gid to runas gid %u
fi: gid-ryhmätunnisteen asettaminen suoritettavaksi gid-ryhmätunnisteeksi %u epäonnistui

en: unexpected child termination condition: %d
fi: lapsiprosessin odottamaton päättymisehto: %d

en: policy plugin %s is missing the `check_policy' method
fi: menettelytapalisäosa %s ei sisällä ”check_policy”-metodia

en: policy plugin %s does not support listing privileges
fi: menettelytapalisäosa %s ei tue luettelointikäyttöoikeuksia

en: policy plugin %s does not support the -v option
fi: menettelytapalisäosa %s ei tue valitsinta -v

en: policy plugin %s does not support the -k/-K options
fi: menettelytapalisäosa %s ei tue valitsimia -k/-K

en: unable to restore current working directory
fi: nykyisen työhakemiston palauttaminen epäonnistui

en: %s: not a regular file
fi: %s: ei ole tavallinen tiedosto

en: %s: editing symbolic links is not permitted
fi: %s: symbolisten linkkien muokkaus ei ole sallittua

en: %s: editing files in a writable directory is not permitted
fi: %s: tiedostojen muokkaus kirjoitettavassa hakemistossa ei ole sallittua

en: %s: short write
fi: %s: lyhyt kirjoitus

en: %s left unmodified
fi: %s jätetty muokkaamattomaksi

en: %s unchanged
fi: %s muuttamaton

en: unable to write to %s
fi: kohteeseen %s kirjoittaminen epäonnistui

en: contents of edit session left in %s
fi: muokkausistunnon sisältö jätetty kohteessa %s

en: unable to read temporary file
fi: tilapäisen tiedoston lukeminen epäonnistui

en: sesh: internal error: odd number of paths
fi: sesh: sisäinen virhe: polkujen pariton määrä

en: sesh: unable to create temporary files
fi: sesh: tilapäisten tiedostojen luominen epäonnistui

en: sesh: unknown error %d
fi: sesh: tuntematon virhe %d

en: unable to copy temporary files back to their original location
fi: tilapäisten tiedostojen kopioiminen takaisin niiden alkuperäiseen sijaintiin epäonnistui

en: unable to copy some of the temporary files back to their original location
fi: joidenkin tilapäisten tiedostojen kopioiminen takaisin niiden alkuperäiseen sijaintiin epäonnistui

en: unable to change uid to root (%u)
fi: uid-käyttäjätunnisteen vaihtaminen root-tunnisteeksi (%u) epäonnistui

en: plugin error: missing file list for sudoedit
fi: lisäosavirhe: puuttuu sudoedit-tiedostoluettelo

en: unable to read the clock
fi: kellon lukeminen epäonnistui

en: no tty present and no askpass program specified
fi: ei tty:tä käytettävissä eikä salasanan kyselyohjelmaa määriteltynä

en: no askpass program specified, try setting SUDO_ASKPASS
fi: salasanan kyselyohjelma ei ole määritelty, yritä asettaa SUDO_ASKPASS

en: unable to set gid to %u
fi: ei kyetä asettamaan gid-ryhmätunnisteeksi %u

en: unable to set uid to %u
fi: ei kyetä asettamaan uid-käyttäjätunnisteeksi %u

en: unable to run %s
fi: salasanakyselyn %s suorittaminen epäonnistui

en: unable to save stdin
fi: vakiosyötteeseen tallentaminen epäonnistui

en: unable to dup2 stdin
fi: funktion dup2 kutsuminen vakiosyötteellä epäonnistui

en: unable to restore stdin
fi: vakiosyötteen palauttaminen epäonnistui
