sudoers-1.8.10b3 - en to el translation catalogue (331 entries)

en: Password:
el: Κωδικός πρόσβασης:

en: *** SECURITY information for %h ***
el: *** Πληροφορίες ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ για το %h ***

en: Sorry, try again.
el: Συγνώμη, δοκιμάστε ξανά.

en: Alias `%s' already defined
el: Έχει ήδη οριστεί το ψευδώνυμο `%s'

en: unable to get login class for user %s
el: αδύνατη η λήψη κλάσης σύνδεσης για τον χρήστη %s

en: unable to begin bsd authentication
el: αδύνατη η έναρξη της πιστοποίησης bsd

en: invalid authentication type
el: άκυρος τύπος πιστοποίησης

en: unable to initialize BSD authentication
el: αδύνατη η αρχικοποίηση της πιστοποίησης BSD

en: unable to read fwtk config
el: αδύνατη η ανάγνωση του fwtk config

en: unable to connect to authentication server
el: αδύνατη η σύνδεση με τον εξυπηρετητή πιστοποίησης

en: lost connection to authentication server
el: απώλεια σύνδεσης με τον εξυπηρετητή πιστοποίησης

en: authentication server error:
    %s
el: σφάλμα εξυπηρετητή πιστοποίησης:
    %s

en: %s: unable to convert principal to string ('%s'): %s
el: %s: αδύνατη η μετατροπή της αρχής ασφάλειας σε συμβολοσειρά ('%s'): %s

en: %s: unable to parse '%s': %s
el: %s: αδύνατη η ανάλυση του '%s': %s

en: %s: unable to resolve credential cache: %s
el: %s: αδύνατη η επίλυση κρυφής μνήμης διαπιστευτήριων: %s

en: %s: unable to allocate options: %s
el: %s: αδύνατη η κατανομή επιλογών: %s

en: %s: unable to get credentials: %s
el: %s: αδύνατη η λήψη διαπιστευτηρίων: %s

en: %s: unable to initialize credential cache: %s
el: %s: αδύνατη η αρχικοποίηση κρυφής μνήμης διαπιστευτηρίων: %s

en: %s: unable to store credential in cache: %s
el: %s: αδύνατη η αποθήκευση διαπιστευτηρίων στην κρυφή μνήμη: %s

en: %s: unable to get host principal: %s
el: %s: αδύνατη η λήψη αρχής ασφάλειας του οικοδεσπότη: %s

en: %s: Cannot verify TGT! Possible attack!: %s
el: %s: Αδύνατη η επιβεβαίωση TGT! Πιθανή επίθεση!: %s

en: unable to initialize PAM
el: αδύνατη η αρχικοποίηση του PAM

en: account validation failure, is your account locked?
el: αποτυχία επικύρωσης λογαριασμού, είναι κλειδωμένος ο λογαριασμός σας;

en: Account or password is expired, reset your password and try again
el: Ο λογαριασμός ή ο κωδικός πρόσβασης έχει λήξει, επαναφέρτε τον κωδικό πρόσβασής σας και ξαναδοκιμάστε

en: unable to change expired password: %s
el: αδύνατη η αλλαγή του ληγμένου κωδικού πρόσβασης: %s

en: Password expired, contact your system administrator
el: Ο κωδικός πρόσβασης έχει λήξει, επικοινωνήστε με τον διαχειριστή του συστήματος

en: Account expired or PAM config lacks an "account" section for sudo, contact your system administrator
el: Ο λογαριασμός έχει λήξει ή το PAM config στερείται μιας ενότητας "λογαριασμού" για sudo, επικοινωνήστε με τον διαχειριστή του συστήματός σας

en: PAM authentication error: %s
el: Σφάλμα πιστοποίησης PAM: %s

en: you do not exist in the %s database
el: δεν υπάρχετε στη βάση δεδομένων %s

en: failed to initialise the ACE API library
el: αποτυχία αρχικοποίησης της βιβλιοθήκης ACE API

en: unable to contact the SecurID server
el: αδύνατη η επικοινωνία με τον εξυπηρετητή SecurID

en: User ID locked for SecurID Authentication
el: Το αναγνωριστικό του χρήστη για πιστοποίηση SecurID είναι κλειδωμένο

en: invalid username length for SecurID
el: άκυρο μήκος ονόματος χρήστη για SecurID

en: invalid Authentication Handle for SecurID
el: άκυρη διαχείριση πιστοποίησης για SecurID

en: SecurID communication failed
el: αποτυχία επικοινωνίας SecurID

en: unknown SecurID error
el: άγνωστο σφάλμα SecurID

en: invalid passcode length for SecurID
el: άκυρο μήκος κωδικού περάσματος για το SecurID

en: unable to initialize SIA session
el: αδύνατη η αρχικοποίηση της συνεδρίας SIA

en: invalid authentication methods
el: άκυρες μέθοδοι πιστοποίησης

en: Invalid authentication methods compiled into sudo!  You may not mix standalone and non-standalone authentication.
el: Άκυρες μεταγλωττισμένες μέθοδοι πιστοποίησης στο sudo! Δεν μπορείτε να αναμίξετε αυτόνομη και μη αυτόνομη πιστοποίηση.

en: no authentication methods
el: δεν υπάρχουν μέθοδοι πιστοποίησης

en: There are no authentication methods compiled into sudo!  If you want to turn off authentication, use the --disable-authentication configure option.
el: Δεν υπάρχουν μεταγλωττισμένες μέθοδοι πιστοποίησης στο sudo! Αν θέλετε να απενεργοποιήσετε την πιστοποίηση, χρησιμοποιήστε την επιλογή ρύθμισης --disable-authentication.

en: Authentication methods:
el: Μέθοδοι πιστοποίησης:

en: Could not determine audit condition
el: Αδυναμία εντοπισμού συνθήκης ελέγχου

en: unable to commit audit record
el: αδύνατη η υποβολή εγγραφής ελέγχου

en: 
    We trust you have received the usual lecture from the local System
    Administrator. It usually boils down to these three things:
    
        #1) Respect the privacy of others.
        #2) Think before you type.
        #3) With great power comes great responsibility.
el: 
    Εμπιστευόμαστε ότι έχετε δεχτεί τις συνηθισμένες οδηγίες από τον
    διαχειριστή του τοπικού συστήματος. Συνήθως συμπυκνώνεται σε τρία πράγματα:
    
        #1) Σεβασμός της ιδιωτικότητας των άλλων.
        #2) Σκεφτείτε πριν πληκτρολογήσετε.
        #3) Η μεγάλη ισχύς συνυπάρχει με τη μεγάλη ευθύνη.

en: unknown uid: %u
el: άγνωστο uid: %u

en: unknown user: %s
el: άγνωστος χρήστης: %s

en: Syslog facility if syslog is being used for logging: %s
el: Ευκολία Syslog αν το syslog χρησιμοποιείται για καταγραφή: %s

en: Syslog priority to use when user authenticates successfully: %s
el: Προτεραιότητα χρήσης Syslog, όταν ο χρήστης πιστοποιείται επιτυχώς: %s

en: Syslog priority to use when user authenticates unsuccessfully: %s
el: Προτεραιότητα χρήσης Syslog, όταν ο χρήστης πιστοποιείται ανεπιτυχώς: %s

en: Put OTP prompt on its own line
el: Τοποθέτηση της προτροπής OTP στη δική της γραμμή

en: Ignore '.' in $PATH
el: Παράβλεψη '.' στο $PATH

en: Always send mail when sudo is run
el: Να στέλνετε πάντα μήνυμα όταν εκτελείται το sudo

en: Send mail if user authentication fails
el: Να στέλνετε μήνυμα αν η πιστοποίηση χρήστη αποτύχει

en: Send mail if the user is not in sudoers
el: Να στέλνετε μήνυμα αν ο χρήστης δεν είναι στους χρήστες sudo

en: Send mail if the user is not in sudoers for this host
el: Να στέλνετε μήνυμα αν ο χρήστης δεν είναι στους χρήστες sudo για αυτόν τον οικοδεσπότη

en: Send mail if the user is not allowed to run a command
el: Να στέλνετε μήνυμα αν ο χρήστης δεν επιτρέπεται να εκτελέσει μια εντολή

en: Use a separate timestamp for each user/tty combo
el: Να χρησιμοποιείται ξεχωριστή χρονική σήμανση για κάθε χρήστη/σύνθετο tty

en: Lecture user the first time they run sudo
el: Να δίνονται οδηγίες στον χρήστη την πρώτη φορά που εκτελεί sudo

en: File containing the sudo lecture: %s
el: Το αρχείο που περιέχει τις οδηγίες sudo: %s

en: Require users to authenticate by default
el: Να απαιτείται από τους χρήστες να πιστοποιούνται από προεπιλογή

en: Root may run sudo
el: Ο υπερχρήστης μπορεί να εκτελεί sudo

en: Log the hostname in the (non-syslog) log file
el: Καταγραφή του ονόματος οικοδεσπότη στο αρχείο καταγραφής (non-syslog)

en: Log the year in the (non-syslog) log file
el: Καταγραφή του έτους στο αρχείο καταγραφής (non-syslog)

en: If sudo is invoked with no arguments, start a shell
el: Αν το sudo κλήθηκε χωρίς ορίσματα, να αρχίσει ένα κέλυφος

en: Set $HOME to the target user when starting a shell with -s
el: Ορίστε το $HOME του προοριζόμενου χρήστη όταν ξεκινάτε ένα κέλυφος με -s

en: Always set $HOME to the target user's home directory
el: Να ορίζεται πάντα το $HOME στον προσωπικό κατάλογο του προοριζόμενου χρήστη

en: Allow some information gathering to give useful error messages
el: Να επιτρέπεται η συγκέντρωση κάποιων πληροφοριών για να δίνονται χρήσιμα μηνύματα σφαλμάτων

en: Require fully-qualified hostnames in the sudoers file
el: Να απαιτούνται πλήρως χαρακτηρισμένα ονόματα οικοδεσπότη στο αρχείο χρηστών sudo

en: Insult the user when they enter an incorrect password
el: Να ειδοποιείται ο χρήστης όταν εισάγει έναν εσφαλμένο κωδικό πρόσβασης

en: Only allow the user to run sudo if they have a tty
el: Να επιτρέπεται στον χρήστη να εκτελεί sudo μόνο αν έχει ένα tty

en: Visudo will honor the EDITOR environment variable
el: Το Visudo θα σεβαστεί τη μεταβλητή περιβάλλοντος του EDITOR

en: Prompt for root's password, not the users's
el: Να ζητιέται ο κωδικός πρόσβασης του υπερχρήστη, όχι του χρήστη

en: Prompt for the runas_default user's password, not the users's
el: Να ζητιέται ο κωδικός πρόσβασης των χρηστών runas_default, όχι των χρηστών

en: Prompt for the target user's password, not the users's
el: Να ζητιέται ο κωδικός πρόσβασης του προοριζόμενου χρήστη, όχι των χρηστών

en: Apply defaults in the target user's login class if there is one
el: Να εφαρμόζονται οι προεπιλογές στην κλάση σύνδεσης του προοριζόμενου χρήστη αν υπάρχει κάποιες

en: Set the LOGNAME and USER environment variables
el: Να ορίζονται οι μεταβλητές περιβάλλοντος LOGNAME και USER

en: Only set the effective uid to the target user, not the real uid
el: Να ορίζεται μόνο το ενεργό uid του προοριζόμενου χρήστη, όχι το πραγματικό uid

en: Don't initialize the group vector to that of the target user
el: Να μην αρχικοποιείται το διάνυσμα ομάδας σε αυτό του προοριζόμενου χρήστη

en: Length at which to wrap log file lines (0 for no wrap): %u
el: Το μήκος στο οποίο θα αναδιπλώνονται οι γραμμές του αρχείου καταγραφής (0 για χωρίς αναδίπλωση): %u

en: Authentication timestamp timeout: %.1f minutes
el: Όριο χρόνου χρονικής σήμανσης πιστοποίησης: %.1f λεπτά

en: Password prompt timeout: %.1f minutes
el: Όριο χρόνου προτροπής κωδικού πρόσβασης: %.1f λεπτά

en: Number of tries to enter a password: %u
el: Αριθμός προσπαθειών για να εισάγετε έναν κωδικό πρόσβασης: %u

en: Umask to use or 0777 to use user's: 0%o
el: Χρησιμοποιήστε umask ή 0777 για να χρησιμοποιήσετε του χρήστη: 0%o

en: Path to log file: %s
el: Διαδρομή για το αρχείο καταγραφής: %s

en: Path to mail program: %s
el: Διαδρομή για το πρόγραμμα αλληλογραφίας: %s

en: Flags for mail program: %s
el: Σημαίες για το πρόγραμμα αλληλογραφίας: %s

en: Address to send mail to: %s
el: Διεύθυνση αποστολής αλληλογραφίας προς: %s

en: Address to send mail from: %s
el: Διεύθυνση λήψης αλληλογραφίας από: %s

en: Subject line for mail messages: %s
el: Γραμμή θέματος για μηνύματα αλληλογραφίας: %s

en: Incorrect password message: %s
el: Εσφαλμένο μήνυμα κωδικού πρόσβασης: %s

en: Path to lecture status dir: %s
el: Διαδρομή για τον κατάλογο κατάστασης οδηγιών: %s

en: Path to authentication timestamp dir: %s
el: Διαδρομή για τον κατάλογο χρονικής σήμανσης πιστοποίησης: %s

en: Owner of the authentication timestamp dir: %s
el: Κάτοχος καταλόγου χρονικής σήμανσης πιστοποίησης: %s

en: Users in this group are exempt from password and PATH requirements: %s
el: Οι χρήστες αυτής της ομάδας εξαιρούνται από τον κωδικό πρόσβασης και της απαιτήσεις PATH: %s

en: Default password prompt: %s
el: Προτροπή προεπιλεγμένου κωδικού πρόσβασης: %s

en: If set, passprompt will override system prompt in all cases.
el: Αν οριστεί, η προτροπή περάσματος θα αντικαταστήσει την προτροπή συστήματος σε όλες τις περιπτώσεις.

en: Default user to run commands as: %s
el: Προεπιλεγμένος χρήστης για να εκτελεί εντολές ως: %s

en: Value to override user's $PATH with: %s
el: Τιμή που θα αντικαθιστά τη $PATH χρήστη με: %s

en: Path to the editor for use by visudo: %s
el: Διαδρομή για τον επεξεργαστή για χρήση από το visudo: %s

en: When to require a password for 'list' pseudocommand: %s
el: Πότε θα απαιτείται κωδικός πρόσβασης για τον 'κατάλογο' ψευδοεντολών: %s

en: When to require a password for 'verify' pseudocommand: %s
el: Πότε θα απαιτείται κωδικός πρόσβασης για 'επιβεβαίωση' ψευδοεντολής: %s

en: Preload the dummy exec functions contained in the sudo_noexec library
el: Να προφορτώνονται οι εικονικές συναρτήσεις εκτέλεσης στη βιβλιοθήκη sudo_noexec

en: If LDAP directory is up, do we ignore local sudoers file
el: Αν ο κατάλογος LDAP είναι ανεβασμένος, παραβλέπουμε το τοπικό αρχείο χρηστών sudo.

en: If set, users may override the value of `closefrom' with the -C option
el: Αν οριστεί, οι χρήστες μπορούν να αντικαθιστούν την τιμή του `closefrom' με την επιλογή -C

en: Allow users to set arbitrary environment variables
el: Να επιτρέπεται στους χρήστες να ορίζουν ελεύθερες μεταβλητές περιβάλλοντος

en: Reset the environment to a default set of variables
el: Να επαναρρυθμίζεται το περιβάλλον σε ένα προεπιλεγμένο σύνολο μεταβλητών

en: Environment variables to check for sanity:
el: Οι μεταβλητές περιβάλλοντος που θα ελέγχονται για ακεραιότητα:

en: Environment variables to remove:
el: Οι μεταβλητές περιβάλλοντος προς αφαίρεση:

en: Environment variables to preserve:
el: Οι μεταβλητές περιβάλλοντος για διατήρηση:

en: SELinux role to use in the new security context: %s
el: Ο ρόλος του SELinux που θα χρησιμοποιηθεί στο νέο περιεχόμενο ασφάλειας: %s

en: SELinux type to use in the new security context: %s
el: Ο τύπος SELinux που θα χρησιμοποιηθεί στο νέο περιεχόμενο ασφάλειας: %s

en: Path to the sudo-specific environment file: %s
el: Η διαδρομή προς το αρχείο περιβάλλοντος που είναι ειδικό για sudo: %s

en: Locale to use while parsing sudoers: %s
el: Οι τοπικές ρυθμίσεις που θα χρησιμοποιηθούν κατά την ανάλυση των χρηστών sudo: %s

en: Allow sudo to prompt for a password even if it would be visible
el: Να επιτρέπεται στο sudo να ζητά κωδικό πρόσβασης ακόμα κι αν θα είναι ορατό

en: Provide visual feedback at the password prompt when there is user input
el: Να παρέχεται οπτική ανάδραση στην προτροπή κωδικού πρόσβασης όταν υπάρχει είσοδος χρήστη

en: Use faster globbing that is less accurate but does not access the filesystem
el: Να χρησιμοποιείται γρηγορότερη επέκταση (globbing) που είναι λιγότερο ακριβές, αλλά δεν έχει πρόσβαση στο σύστημα αρχείων

en: The umask specified in sudoers will override the user's, even if it is more permissive
el: Η umask που ορίστηκε στους χρήστες sudo θα αντικαταστήσει αυτή του χρήστη, ακόμα κι αν δίνει περισσότερα δικαιώματα.

en: Log user's input for the command being run
el: Να καταγράφεται η είσοδος χρήστη για την εκτελούμενη εντολή

en: Log the output of the command being run
el: Να καταγράφεται η έξοδος της εκτελούμενης εντολής

en: Compress I/O logs using zlib
el: Συμπίεση καταγραφών εισόδου/εξόδου χρησιμοποιώντας το zlib

en: Always run commands in a pseudo-tty
el: Να εκτελούνται πάντα εντολές σε ψευδο-tty

en: Plugin for non-Unix group support: %s
el: Πρόσθετο για υποστήριξη ομάδας μη Γιούνιξ: %s

en: Directory in which to store input/output logs: %s
el: Κατάλογος στον οποίο αποθηκεύονται οι καταγραφές εισόδου/εξόδου: %s

en: File in which to store the input/output log: %s
el: Αρχείο στο οποίο θα αποθηκεύεται η καταγραφή εισόδου/εξόδου: %s

en: Add an entry to the utmp/utmpx file when allocating a pty
el: Να προστίθεται μια καταχώριση στο αρχείο utmp/utmpx κατά την εκχώρηση ενός pty

en: Set the user in utmp to the runas user, not the invoking user
el: Να ορίζεται ο χρήστης στο utmp στον χρήστη runas, να μην καλείται ο χρήστης

en: Set of permitted privileges
el: Να ορίζονται τα επιτρεπόμενα δικαιώματα

en: Set of limit privileges
el: Να ορίζονται τα δικαιώματα ορίου

en: Run commands on a pty in the background
el: Να εκτελούνται εντολές σε ένα pty στο παρασκήνιο

en: PAM service name to use
el: Το όνομα υπηρεσίας PAM που θα χρησιμοποιηθεί

en: PAM service name to use for login shells
el: Το όνομα υπηρεσίας PAM που θα χρησιμοποιηθεί για κελύφη σύνδεσης

en: Attempt to establish PAM credentials for the target user
el: Να γίνεται προσπάθεια δημιουργίας διαπιστευτηρίων για τον προοριζόμενο χρήστη

en: Create a new PAM session for the command to run in
el: Να δημιουργείται μια νέα συνεδρία PAM για την εκτελούμενη εντολή

en: Maximum I/O log sequence number: %u
el: Μέγιστος αριθμός αλληλουχίας καταγραφών εισόδου/εξόδου: %u

en: Enable sudoers netgroup support
el: Να ενεργοποιείται η υποστήριξη ομάδας δικτύου στους χρήστες sudo

en: unknown defaults entry `%s'
el: άγνωστες προεπιλογές καταχώρισης `%s'

en: value `%s' is invalid for option `%s'
el: η τιμή `%s' είναι άκυρη για την επιλογή `%s'

en: no value specified for `%s'
el: δεν ορίστηκε τιμή για το `%s'

en: values for `%s' must start with a '/'
el: οι τιμές για το `%s' πρέπει να αρχίζουν με ένα '/'

en: option `%s' does not take a value
el: η επιλογή `%s' δεν παίρνει τιμή

en: internal error, %s overflow
el: εσωτερικό σφάλμα, υπερχείλιση του %s

en: sudo_putenv: corrupted envp, length mismatch
el: sudo_putenv: αλλοιωμένο envp, ασυμφωνία μήκους

en: sorry, you are not allowed to set the following environment variables: %s
el: συγνώμη, δεν σας επιτρέπετε να ορίσετε τις παρακάτω μεταβλητές περιβάλλοντος: %s

en: %s must be owned by uid %d
el: το %s πρέπει να κατέχεται από το uid %d

en: %s must only be writable by owner
el: το %s πρέπει να είναι εγγράψιμο μόνο από τον κάτοχο

en: unable to load %s: %s
el: αδύνατη η φόρτωση του %s: %s

en: unable to find symbol "group_plugin" in %s
el: αδύνατη η εύρεση συμβόλου "group_plugin" στο %s

en: %s: incompatible group plugin major version %d, expected %d
el: %s: ασύμβατη μεγάλη έκδοση %d του προσθέτου ομάδας, αναμενόταν %d

en: Local IP address and netmask pairs:
el: Ζεύγη τοπικής διεύθυνσης IP και μάσκας δικτύου:

en: %s exists but is not a directory (0%o)
el: το %s υπάρχει, αλλά δεν είναι κατάλογος (0%o)

en: unable to mkdir %s
el: αδύνατο το mkdir %s

en: unable to open %s
el: αδύνατο το άνοιγμα του %s

en: unable to read %s
el: αδύνατη η ανάγνωση του %s

en: unable to write to %s
el: αδύνατη η εγγραφή σε %s

en: unable to create %s
el: αδύνατη η δημιουργία του %s

en: sudo_ldap_conf_add_ports: port too large
el: sudo_ldap_conf_add_ports: υπερβολικά μεγάλη θύρα

en: sudo_ldap_conf_add_ports: out of space expanding hostbuf
el: sudo_ldap_conf_add_ports: εκτός χώρου επέκτασης hostbuf

en: unsupported LDAP uri type: %s
el: ανυποστήρικτος τύπος LDAP uri: %s

en: unable to mix ldap and ldaps URIs
el: αδύνατη η ανάμιξη URIs ldap και ldaps

en: starttls not supported when using ldaps
el: το starttls δεν υποστηρίζεται όταν χρησιμοποιείται το ldaps

en: sudo_ldap_parse_uri: out of space building hostbuf
el: sudo_ldap_parse_uri: εκτός χώρου δόμησης του hostbuf

en: unable to initialize SSL cert and key db: %s
el: αδύνατη η αρχικοποίηση των cert SSL και db κλειδιών: %s

en: you must set TLS_CERT in %s to use SSL
el: πρέπει να ορίσετε το TLS_CERT σε %s για να χρησιμοποιήσετε το SSL

en: unable to get GMT time
el: αδύνατη η λήψη χρόνου GMT

en: unable to format timestamp
el: αδύνατη η μορφοποίηση της χρονικής σήμανσης

en: unable to build time filter
el: αδύνατη η δόμηση φίλτρου χρόνου

en: sudo_ldap_build_pass1 allocation mismatch
el: ασυμφωνία κατανομής sudo_ldap_build_pass1

en: 
    LDAP Role: %s
el: 
    Ρόλος LDAP: %s

en: 
    LDAP Role: UNKNOWN
el: 
    Ρόλος LDAP: ΑΓΝΩΣΤΟΣ

en:     Order: %s
el:     Σειρά: %s

en:     Commands:
el:     Εντολές:

en: unable to initialize LDAP: %s
el: αδύνατη η αρχικοποίηση του LDAP: %s

en: start_tls specified but LDAP libs do not support ldap_start_tls_s() or ldap_start_tls_s_np()
el: ορίστηκε το start_tls, αλλά οι βιβλιοθήκες LDAP υποστηρίζουν ldap_start_tls_s() ή ldap_start_tls_s_np()

en: invalid sudoOrder attribute: %s
el: άκυρο γνώρισμα sudoOrder: %s

en: unable to open audit system
el: αδύνατο το άνοιγμα συστήματος ελέγχου

en: unable to send audit message
el: αδύνατη η αποστολή μηνύματος ελέγχου

en: %8s : (command continued) %s
el: %8s : (συνεχιζόμενη εντολή) %s

en: unable to open log file: %s: %s
el: αδύνατο το άνοιγμα αρχείου καταγραφής: %s: %s

en: unable to lock log file: %s: %s
el: αδύνατο το κλείδωμα αρχείου καταγραφής: %s: %s

en: No user or host
el: Χωρίς χρήστη ή οικοδεσπότη

en: validation failure
el: αποτυχία επικύρωσης

en: user NOT in sudoers
el: ο χρήστης ΔΕΝ είναι στους sudo

en: user NOT authorized on host
el: ο χρήστης ΔΕΝ εξουσιοδοτήθηκε στον οικοδεσπότη

en: command not allowed
el: μη επιτρεπόμενη εντολή

en: %s is not in the sudoers file.  This incident will be reported.
el: το %s δεν είναι στο αρχείο χρηστών sudo. Αυτό το συμβάν θα αναφερθεί.

en: %s is not allowed to run sudo on %s.  This incident will be reported.
el: ο %s δεν επιτρέπεται να εκτελέσει sudo στο %s. Αυτό το συμβάν θα αναφερθεί.

en: Sorry, user %s may not run sudo on %s.
el: Συγνώμη, ο χρήστης %s δεν μπορεί να εκτελέσει sudo στο %s.

en: Sorry, user %s is not allowed to execute '%s%s%s' as %s%s%s on %s.
el: Συγνώμη, ο χρήστης %s δεν επιτρέπεται να εκτελέσει '%s%s%s' ως %s%s%s στο %s.

en: %s: command not found
el: %s: δεν βρέθηκε η εντολή

en: ignoring `%s' found in '.'
    Use `sudo ./%s' if this is the `%s' you wish to run.
el: παραβλέπεται το `%s' που βρέθηκε στο '.'
    Χρησιμοποιήστε `sudo ./%s' αν αυτό είναι το `%s' που θέλετε να εκτελέσετε.

en: authentication failure
el: αποτυχία πιστοποίησης

en: a password is required
el: απαιτείται κωδικός πρόσβασης

en: %u incorrect password attempt | %u incorrect password attempts
el[0]: %u ανεπιτυχής προσπάθεια κωδικού πρόσβασης
el[1]: %u ανεπιτυχείς προσπάθειες κωδικού πρόσβασης

en: unable to fork
el: αδύνατη η διακλάδωση

en: unable to fork: %m
el: αδύνατη η διακλάδωση: %m

en: unable to open pipe: %m
el: αδύνατο το άνοιγμα της διοχέτευσης: %m

en: unable to dup stdin: %m
el: αδύνατο να dup στην τυπική είσοδο: %m

en: unable to execute %s: %m
el: αδύνατη η εκτέλεση %s: %m

en: internal error: insufficient space for log line
el: εσωτερικό σφάλμα: ανεπαρκής χώρος για γραμμή καταγραφής

en: unsupported digest type %d for %s
el: ανυποστήρικτος τύπος αφομοίωσης %d για %s

en: %s: read error
el: %s: σφάλμα ανάγνωσης

en: digest for %s (%s) is not in %s form
el: η αφομοίωση για το %s (%s) δεν είναι στη μορφή %s

en: parse error in %s near line %d
el: σφάλμα ανάλυσης στο %s κοντά στη γραμμή %d

en: parse error in %s
el: ανάλυση σφάλματος για %s

en: 
    Sudoers entry:
el: 
    Καταχώριση χρηστών sudo:

en:     Options:
el:   Επιλογές:

en: unable to execute %s
el: Αδύνατη η εκτέλεση του %s.

en: Sudoers policy plugin version %s
el: Η έκδοση προσθέτου πολιτικής χρηστών sudo %s

en: Sudoers file grammar version %d
el: Η έκδοση γραμματικής αρχείου χρηστών sudo %d

en: 
    Sudoers path: %s
el: 
    διαδρομή χρηστών sudo: %s

en: nsswitch path: %s
el: διαδρομή nsswitch: %s

en: ldap.conf path: %s
el: διαδρομή ldap.conf: %s

en: ldap.secret path: %s
el: διαδρομή ldap.secret: %s

en: unable to cache uid %u, already exists
el: αδύνατη η αποθήκευση του uid %u, υπάρχει ήδη

en: unable to cache user %s, already exists
el: αδύνατη η αποθήκευση του %s χρήστη, υπάρχει ήδη

en: unable to cache gid %u, already exists
el: αδύνατη η αποθήκευση του gid %u, υπάρχει ήδη

en: unable to cache group %s, already exists
el: αδύνατη η αποθήκευση ομάδας %s, υπάρχει ήδη

en: unable to cache group list for %s, already exists
el: αδύνατη η αποθήκευση καταλόγου ομάδας %s, υπάρχει ήδη

en: unable to parse groups for %s
el: αδύνατη η ανάλυση ομάδων για %s

en: perm stack overflow
el: υπερχείλιση στοίβας perm

en: perm stack underflow
el: υποχείλιση στοίβας perm

en: unable to change to root gid
el: αδύνατη η αλλαγή σε gid υπερχρήστη

en: unable to change to runas gid
el: αδύνατη η αλλαγή σε gid runas

en: unable to change to runas uid
el: αδύνατη η αλλαγή σε uid runas

en: unable to change to sudoers gid
el: αδύνατη η αλλαγή σε gid χρηστών sudo

en: too many processes
el: υπερβολικά πολλές διεργασίες

en: unable to set runas group vector
el: αδύνατος ο ορισμός διανύσματος ομάδας runas

en: unable to initialize SSS source. Is SSSD installed on your machine?
el: αδύνατη η αρχικοποίηση πηγής SSS. Είναι το SSSD εγκατεστημένο στο μηχάνημά σας;

en: unable to find symbol "%s" in %s
el: αδύνατη η εύρεση συμβόλου "%s" στο %s

en: Matching Defaults entries for %s on %s:
el: Συμφωνία προεπιλεγμένων καταχωρίσεων για %s στο %s:

en: Runas and Command-specific defaults for %s:
el: Runas και προεπιλεγμένες ειδικές εντολές για το %s:

en: User %s may run the following commands on %s:
el: Ο χρήστης %s μπορεί να εκτελέσει τις παρακάτω εντολές στο %s:

en: User %s is not allowed to run sudo on %s.
el: Ο χρήστης %s δεν επιτρέπεται να εκτελέσει sudo στο %s.

en: problem with defaults entries
el: πρόβλημα με τις προεπιλεγμένες καταχωρίσεις

en: no valid sudoers sources found, quitting
el: δεν βρέθηκαν έγκυρες πηγές χρηστών sudo, έξοδος

en: sudoers specifies that root is not allowed to sudo
el: οι χρήστες sudo καθορίζουν ότι ο υπερχρήστης δεν επιτρέπεται να εκτελέσει sudo

en: you are not permitted to use the -C option
el: δεν επιτρέπετε να χρησιμοποιήσετε την επιλογή -C

en: timestamp owner (%s): No such user
el: κάτοχος χρονικής σήμανσης (%s): Δεν υπάρχει τέτοιος χρήστης

en: no tty
el: χωρίς tty

en: sorry, you must have a tty to run sudo
el: συγνώμη, πρέπει να έχετε ένα tty για να εκτελέσετε sudo

en: command in current directory
el: εντολή στο τρέχοντα κατάλογο

en: sorry, you are not allowed to preserve the environment
el: συγνώμη, δεν σας επιτρέπεται να διατηρήσετε το περιβάλλον

en: unable to stat %s
el: αδύνατο να εκτελεστεί stat %s

en: %s is not a regular file
el: το %s δεν είναι ένα κανονικό αρχείο

en: %s is owned by uid %u, should be %u
el: το %s κατέχεται από uid %u, θα έπρεπε να είναι %u

en: %s is world writable
el: Το %s είναι εγγράψιμο από όλους

en: %s is owned by gid %u, should be %u
el: το %s κατέχεται από gid %u, θα έπρεπε να είναι %u

en: only root can use `-c %s'
el: μόνο ο υπερχρήστης μπορεί να χρησιμοποιήσει `-c %s'

en: unknown login class: %s
el: άγνωστη κλάση σύνδεσης: %s

en: unable to resolve host %s
el: αδύνατη η επίλυση οικοδεσπότη %s

en: unknown group: %s
el: άγνωστη ομάδα: %s

en: invalid filter option: %s
el: άκυρη επιλογή φίλτρου: %s

en: invalid max wait: %s
el: άκυρη μέγιστη αναμονή: %s

en: invalid speed factor: %s
el: άκυρος συντελεστής ταχύτητας: %s

en: %s version %s
el: %s έκδοση %s

en: %s/%.2s/%.2s/%.2s/timing: %s
el: %s/%.2s/%.2s/%.2s/χρονισμός: %s

en: %s/%s/timing: %s
el: %s/%s/χρονισμός: %s

en: Replaying sudo session: %s
el: Αναπαράγεται η συνεδρία sudo: %s

en: Warning: your terminal is too small to properly replay the log.
el: Προειδοποίηση: το τερματικό σας είναι υπερβολικά μικρό για σωστή επανάληψη του ημερολογίου.

en: Log geometry is %d x %d, your terminal's geometry is %d x %d.
el: Η γεωμετρία του ημερολογίου είναι %d x %d, η γεωμετρία του τερματικού σας είναι %d x %d.

en: unable to set tty to raw mode
el: αδύνατος ο ορισμός σε ακατέργαστη κατάσταση

en: invalid timing file line: %s
el: άκυρη γραμμή αρχείου χρονισμού: %s

en: ambiguous expression "%s"
el: ασαφής παράσταση "%s"

en: unmatched ')' in expression
el: ασύμφωνο ')' σε παράσταση

en: unknown search term "%s"
el: άγνωστος όρος αναζήτησης "%s"

en: %s requires an argument
el: το %s απαιτεί ένα όρισμα

en: invalid regular expression: %s
el: άκυρη κανονική έκφραση: %s

en: could not parse date "%s"
el: αδύνατη η ανάλυση ημερομηνίας "%s"

en: unmatched '(' in expression
el: ασύμφωνο '(' σε παράσταση

en: illegal trailing "or"
el: απαράδεκτο τελικό "or"

en: illegal trailing "!"
el: απαράδεκτο τελικό "!"

en: unknown search type %d
el: άγνωστος τύπος αναζήτησης %d

en: %s: invalid log file
el: %s: άκυρο αρχείο ημερολογίου

en: %s: time stamp field is missing
el: %s: το πεδίο σήμανσης χρόνου λείπει

en: %s: time stamp %s: %s
el: %s: η σήμανση χρόνου %s: %s

en: %s: user field is missing
el: %s: το πεδίο χρήστη λείπει

en: %s: runas user field is missing
el: %s: το πεδίο χρήστη runas λείπει

en: %s: runas group field is missing
el: %s: το πεδίο ομάδας runas λείπει

en: usage: %s [-h] [-d dir] [-m num] [-s num] ID
el: χρήση: %s [-h] [-d dir] [-m num] [-s num] ID

en: usage: %s [-h] [-d dir] -l [search expression]
el: χρήση: %s [-h] [-d dir] -l [παράσταση αναζήτησης]

en: %s - replay sudo session logs
el: %s - επανάληψη ημερολογίων συνεδρίας sudo

en: 
    Options:
      -d, --directory=dir  specify directory for session logs
      -f, --filter=filter  specify which I/O type(s) to display
      -h, --help           display help message and exit
      -l, --list           list available session IDs, with optional expression
      -m, --max-wait=num   max number of seconds to wait between events
      -s, --speed=num      speed up or slow down output
      -V, --version        display version information and exit
el: 
    Επιλογές:
      -d, --directory=κατάλογος  καθορισμός καταλόγου για ημερολόγια συνεδρίας
      -f, --filter=φίλτρο  ορισμός ποιοι τύποι εισόδου/εξόδου να εμφανίζονται
      -h, --help           εμφάνιση μηνύματος βοήθειας και έξοδος
      -l, --list           κατάλογος διαθέσιμων αναγνωριστικών συνεδρίας, με προαιρετική παράσταση
      -m, --max-wait=αριθ  μέγιστος αριθμός δευτερολέπτων αναμονής μεταξύ συμβάντων
      -s, --speed=αριθ     επιτάχυνση ή επιβράδυνση εξόδου
      -V, --version        εμφάνιση πληροφοριών έκδοσης και έξοδος

en: 	host  unmatched
el:         ασύμφωνος οικοδεσπότης

en: 
    Command allowed
el: 
    Επιτρεπόμενη εντολή

en: 
    Command denied
el: 
    Απαγορευμένη εντολή

en: 
    Command unmatched
el: 
    ασύμφωνη εντολή

en: unable to truncate time stamp file to %lld bytes
el: αδύνατη η περικοπή αρχείου σήμανσης χρόνου σε %lld ψηφιολέξεις

en: %s is group writable
el: το %s είναι εγγράψιμη ομάδα

en: timestamp path too long: %s/%s
el: η διαδρομή χρονικής σήμανσης είναι υπερβολικά μεγάλη: %s/%s

en: ignoring time stamp from the future
el: να αγνοείται η χρονική σήμανση στο μέλλον

en: time stamp too far in the future: %20.20s
el: η χρονική σήμανση υπερβολικά μακρινή στο μέλλον: %20.20s

en: lecture status path too long: %s/%s
el: η διαδρομή κατάστασης οδηγίας υπερβολικά μεγάλη: %s/%s

en: fill_args: buffer overflow
el: fill_args: υπερχείλιση ενδιάμεσης μνήμης

en: %s grammar version %d
el: γραμματική %s έκδοση %d

en: press return to edit %s:
el: πατήστε return για να επεξεργαστείτε το %s:

en: write error
el: σφάλμα εγγραφής

en: unable to stat temporary file (%s), %s unchanged
el: αδύνατη η εκτέλεση stat προσωρινού αρχείου (%s), το %s δεν άλλαξε

en: zero length temporary file (%s), %s unchanged
el: προσωρινό αρχείο μηδενικού μήκους (%s), το %s αμετάβλητο

en: editor (%s) failed, %s unchanged
el: αποτυχία επεξεργασίας του (%s), το %s αμετάβλητο

en: %s unchanged
el: αμετάβλητο %s

en: unable to re-open temporary file (%s), %s unchanged.
el: αδύνατο το ξαναάνοιγμα του προσωρινού αρχείου (%s), το %s αμετάβλητο

en: unabled to parse temporary file (%s), unknown error
el: αδύνατη η ανάλυση του προσωρινού αρχείου (%s), άγνωστο σφάλμα

en: internal error, unable to find %s in list!
el: εσωτερικό σφάλμα, αδύνατη η εύρεση του %s στον κατάλογο!

en: unable to set (uid, gid) of %s to (%u, %u)
el: αδύνατος ο ορισμός (uid, gid) του %s στο (%u, %u)

en: unable to change mode of %s to 0%o
el: αδύνατη η αλλαγή κατάστασης του %s στο 0%o

en: %s and %s not on the same file system, using mv to rename
el: τα %s και %s δεν έχουν το ίδιο σύστημα αρχείων, χρησιμοποιήστε το mv για μετονομασία

en: command failed: '%s %s %s', %s unchanged
el: αποτυχία εντολής: '%s %s %s', το %s αμετάβλητο

en: error renaming %s, %s unchanged
el: σφάλμα μετονομασίας του %s, το %s αμετάβλητο

en: What now?
el: Τι να γίνει τώρα;

en: Options are:
      (e)dit sudoers file again
      e(x)it without saving changes to sudoers file
      (Q)uit and save changes to sudoers file (DANGER!)
el: Οι επιλογές είναι:
      (e)dit νέα επεξεργασία του αρχείου χρηστών sudo
      e(x)it έξοδος χωρίς αποθήκευση αλλαγών στο αρχείο χρηστών sudo
      (Q)uit έξοδος και αποθήκευση αλλαγών στο αρχείο χρηστών sudo (ΚΙΝΔΥΝΟΣ!)

en: unable to run %s
el: αδύνατη η εκτέλεση του %s

en: %s: wrong owner (uid, gid) should be (%u, %u)
el: %s: εσφαλμένος κάτοχος (uid, gid) πρέπει να είναι (%u, %u)

en: %s: bad permissions, should be mode 0%o
el: %s: εσφαλμένα δικαιώματα, πρέπει να είναι κατάσταση 0%o

en: failed to parse %s file, unknown error
el: αποτυχία ανάλυσης αρχείου %s, άγνωστο σφάλμα

en: parse error in %s near line %d
el: ανάλυση σφάλματος στο %s κοντά στη γραμμή %d

en: parse error in %s
el: ανάλυση σφάλματος %s

en: %s: parsed OK
el: %s: επιτυχής ανάλυση

en: %s busy, try again later
el: το %s είναι απασχολημένο, ξαναδοκιμάστε αργότερα

en: specified editor (%s) doesn't exist
el: ο συγκεκριμένος επεξεργαστής (%s) δεν υπάρχει

en: unable to stat editor (%s)
el: αδύνατο να εκτελέσουμε stat στον επεξεργαστή (%s)

en: no editor found (editor path = %s)
el: δεν βρέθηκε κανένας επεξεργαστής (διαδρομή επεξεργαστή = %s)

en: Error: cycle in %s_Alias `%s'
el: Σφάλμα: κύκλος στο %s_Alias `%s'

en: Warning: cycle in %s_Alias `%s'
el: Προειδοποίηση: κύκλος στο %s_Alias `%s'

en: Error: %s_Alias `%s' referenced but not defined
el: Σφάλμα: αναφέρθηκε το %s_Alias `%s', αλλά δεν ορίστηκε

en: Warning: %s_Alias `%s' referenced but not defined
el: Προειδοποίηση: αναφέρθηκε το %s_Alias `%s', αλλά δεν ορίστηκε

en: %s: unused %s_Alias %s
el: %s: αχρησιμοποίητο %s_Alias %s

en: %s - safely edit the sudoers file
el: %s - ασφαλής επεξεργασία του αρχείου χρηστών sudo

en: 
    Options:
      -c, --check       check-only mode
      -f, --file=file   specify sudoers file location
      -h, --help        display help message and exit
      -q, --quiet       less verbose (quiet) syntax error messages
      -s, --strict      strict syntax checking
      -V, --version     display version information and exit
      -x, --export=file export sudoers in JSON format
el: 
    Επιλογές:
      -c, --check       κατάσταση μόνο ελέγχου
      -f, --file=αρχείο καθορισμός θέσης αρχείου χρηστών sudo
      -h, --help        εμφάνιση μηνύματος βοήθειας και έξοδος
      -q, --quiet       λιγότερο αναλυτική (αθόρυβη) σύνταξη μηνυμάτων σφαλμάτων
      -s, --strict      αυστηρός έλεγχος σύνταξης
      -V, --version     εμφάνιση πληροφοριών έκδοσης και έξοδος
      -x, --export=αρχείο εξαγωγή χρηστών sudo σε μορφή JSON

en: too many levels of includes
el: περιλαμβάνει υπερβολικά πολλά επίπεδα
